Zima jest specyficznym, a zarazem ciężkim okresem dla kierowców, na drodze wiele może się wydarzyć, a niesprzyjające warunki drogowe dodatkowo utrudniają jazdę. Trudno jest przewidzieć, co czeka nas w czasie podróży, jednak odpowiednio przygotowując się do jazdy w zimowych warunkach już na wstępnie zwiększamy bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników na drodze.

Film realizowany jest w ramach „Zimowej Akademii Bezpiecznej Jazdy” z udziałem Tomasza Kuchara, kierowcy rajdowego, wielokrotnego mistrza oraz wicemistrza Polski.

Więcej informacji na temat T. Kuchara znajdziecie odwiedzając oficjalnego fanpage: https://www.facebook.com/tomasz.kuchar oraz serwisie internetowym: http://kuchar.net/ gdzie można śledzić aktualne poczynania Tomasz Kuchara, jako kierowcy rajdowego. Film nakręcony został we współpracy z firmą GOODYEAR jednym z największych producentów opon i wyrobów gumowych na świecie.

Tomasz Kuchar jest zarazem znakomitym kierowcą rajdowym jak i instruktorem Akademii Bezpiecznej Jazdy. Jako doświadczony kierowca Tomasz Kuchar wyjaśnia istotę oraz sposób przygotowania się do jazdy w sezonie zimowym.

[youtuberesponsive listtype=”custom” listvalue=”047qFbwYP-A” maxwidth=”100%” center=”true”]

Sposób przygotowania się do jazdy:

  • Zimowe opony – samochód bezwzględnie powinien być wyposażony w opony zimowe mają one zupełnie inny bieżnik, opona jest wykonana z miękkiego tworzywa, co wpływa na lepszą przyczepność samochodu na śniegu.
  • Oprócz odpowiedniego typu opony, należy zadbać pamiętać, aby ciśnienie w oponie było zgodne z ciśnieniem rekomendowanym przez producenta danej opony.
  • W samochodzie powinniśmy posiadać skrobaczkę do szyb. Zamarznięte szyby zmniejszają widoczność podczas jazdy, przed jazdą szyby powinny zostać oczyszczone tak, aby w czasie jazdy nie ograniczały nam widoczności.
  • Upewniamy się, że mamy płyn w spryskiwaczach i czy nie jest on przypadkiem zamarznięty oraz sprawdzamy czy mamy odpowiedni poziom oleju.
  • Wsiadając do pojazdu zdejmujemy kurtką. Po pierwsze kurtka może ograniczać nam ruchy podczas wykonywania manewrów, a dwa bez kurtki pas bezpieczeństwa dokładniej przylega do naszego ciała, co zwiększa nasze bezpieczeństwo w przypadku ewentualnej kolizji, czy wypadku.
  • Kolejną rzeczą jest odpowiednie ustawienie fotela, kierownicy oraz lusterek. Fotel kierowcy odsuwamy na tyle, aby przy wciśniętym pedale sprzęgła, nasza noga pozostała nieznacznie ugięta. Oparcie fotela oraz odległość od kierownicy ustawiany w ten sposób, aby przy wyprostowanej ręce górna część kierownicy znajdowała się na wysokości nadgarstka. Odpowiednie ustawienie fotela pozwala na szybkie i swobodne manewrowanie.
  • Zapinamy pas bezpieczeństwa – powinien on dokładnie przylegać do bioder (nigdy na brzuchu), górna cześć pasa powinna ściśle przylegać do klatki piersiowej. Odpowiednie zapinanie pasów, zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Komentarze

komentarzy