Jak sprawdzić historię pojazdu?

Jeśli planujesz kupić nowy samochód mamy dla Ciebie dobrą informację. Pod koniec czerwca zostały uruchomione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dwie nowe usługi, które pomogą uzyskać informacje o pojeździe bez wychodzenia z domu. Jedną z nich jest internetowy system śledzenia historii aut osobowych. Korzystając z platformy internetowej www.historiapojazdu.gov.pl możesz uzyskać szereg informacji na temat pojazdu, którego zakup planujesz. Wystarczy posiadać trzy dane pozwalające platformie na identyfikację pojazdu. Są to numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji w Polsce. Numer rejestracyjny widać na tablicach rejestracyjnych, tak, więc oglądając samochód lub jego zdjęcia w internecie możemy w prosty sposób go uzyskać. Numer VIN oraz data pierwszej rejestracji w Polsce znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, dlatego też, aby je uzyskać najlepiej skontaktować się z właścicielem lub sprzedawcą pojazdu.

Zanim usługa „Historia pojazdu” została uruchomiona, dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów mogły uzyskać wyłącznie uprawnione organy oraz właściciel pojazdu. Dziś szereg wartościowych danych dostępny jest bezpłatnie i on-line.

Jakie informacje zawiera „Historia pojazdu”?

Korzystając z usługi „Historia pojazdu” dowiesz się m.in. czy pojazd ma aktualne ubezpieczenie OC oraz ważne badanie techniczne. Jeśli sprawdzając dany pojazd widzimy, że brak jest informacji o ubezpieczeniu bądź badaniu technicznym, może to oznaczać, że badanie lub ubezpieczenie OC są nieaktualne. Od 2014 roku podczas badań diagnostycznych pojazdu zapisywany jest stan licznika. Unikniemy dzięki temu sytuacji, w których licznik pojazdu został „cofnięty”, przez nieuczciwych sprzedawców, którzy w ten sposób istotnie zaniżają liczbę przejechanych kilometrów. Bez problemu sprawdzimy czy pojazd nie został wyrejestrowany, co oznacza, że nie powinien poruszać się po naszych drogach oraz czy nie został zgłoszony, jako kradziony.

Mamy również wgląd do danych technicznych pojazdu tj.: pojemność lub moc silnika, rodzaj paliwa itp. Korzystając z osi czasu mamy podgląd do wszystkich wydarzeń znajdujących się w bazie. Śledząc historię pojazdu zarejestrowanego w Polsce, możemy zweryfikować czy przeglądy techniczne były wykonywane na czas. Mamy podgląd wszystkich zmian właściciela oraz informacji czy była to osoba fizyczna czy firma.

Są to oficjalne informacje pochodzące z CEPiK.

Bezpieczny autobus na wakacje.

Druga usługa dotyczy autobusów i jest dostępna pod adresem www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Dzięki tej usłudze uzyskasz bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów dotyczący autobusów. Jest to szczególnie przydatne w okresie wakacyjnym, w którym nasze dzieci wyjeżdżają na liczne obozy i kolonie. Aby uzyskać informacje o danym autobusie nie potrzebujemy daty pierwszej rejestracji w Polsce ani numeru VIN wystarczy sam numer rejestracyjny.

W usłudze tej uzyskamy informacje o aktualnym przeglądzie technicznym oraz aktualnym ubezpieczeniu. Powszechny dostęp do tego rodzaju informacji, z pewnością przyczyni się do zwiększenia standardów bezpieczeństwa. Dla uczciwych przewoźników sprawny autokar jest dodatkowym atutem, a właściciele autokarów bez ważnego przeglądu, zostaną zobligowani do jego wykonania.

Aby uspokoić wszystkich sceptycznie podchodzących do nowej usługi udostępnionej przez MSW, informujemy, że usługa ta nie zastąpi kontroli drogowych przeprowadzanych przez policję i Inspektora Transportu Drogowego. Za to z pewnością pomoże wyeliminować autobusy poruszające się bez ważnego przeglądu technicznego lub bez ważnego ubezpieczenia.

Komentarze

komentarzy