Wciąż utrzymujące się na wysokim poziomie ceny paliwa sprawiają, że szukamy oszczędności. Zmniejszone użycie paliwa można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym jest właściwe eksploatowanie pojazdu, a drugim ekonomiczna jazda. Oszczędzenie na paliwie wcale nie wymaga od nas dużego wysiłku wystarczy kilka prostych kroków, aby znacząco zredukować koszty ponoszone na paliwo. Odpowiednia eksploatacja pojazdu to już połowa sukcesu. Wystarczy rozsądne korzystanie z klimatyzacji, zadbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach, brak bagażnika samochodowego oraz innego zbędnego obciążenia, aby zmniejszyć ilość spalanego paliwa.

Dużo większe oszczędności czekają na nas dosłownie na drodze. Oszczędności możemy znaleźć zanim jeszcze wyruszymy w drogą. Często pierwszą czynnością, jaką robimy do wejściu do pojazdu jest zapalenie silnika, dopiero wówczas zapinamy pasy czy ustawiamy lusterka, a przecież kolejność tych czynności możemy zamienić. Rozgrzewanie silnika przed jazdą nie jest konieczne, jeśli nie będziemy od razu starali się uzyskać pełnej mocy sinika. Zbyt wysokie obroty silnika, bardzo szybko uszczuplą ilość paliwa, jakie posiadamy w baku. Oczywiście jeżdżenie na minimalnych obrotach również mija się z celem. Równomierna jazda bez nagłego hamowania i przyśpieszania do duża oszczędność dla naszego portfela.

Wszystkich sytuacji na drodze nigdy nie przewidzimy, ale większości z nich spodziewamy się i możemy ich uniknąć. Przykładem jest hamowanie, które wytraca prędkość naszego samochodu, a tym samym energię, która bierze się z paliwa. Widząc z daleka sygnalizację świetlną możemy przewidzieć, czy hamowanie takie będzie potrzebne zwłaszcza, że coraz więcej sygnalizacji świetlnych pokazuje za ile sekund zmienią się światła. Zamiast dojeżdżać do kolejki stojących przed nami samochodów i hamować samochód do zera wystarczy ściągnąć nogę z gazu i hamować sinikiem. Jeśli zrobimy to odpowiednio wcześnie wówczas nie musimy rozpędzać od nowa pojazdu, co pozwoli nam skorzystać z tego, że nasz pojazd jest nadal w pędzie. Hamując silnikiem pamiętajmy o redukcji biegu, aby samochód nam po prostu nie zgasł. Warto obserwować, co się dzieje na drodze.  Sygnalizatory świetlne dla pierwszych podpowiedzą nam, kiedy możemy spodziewać się zmiany świateł.

Jeśli stoimy w korku lub przed przejazdem kolejowym silnik najlepiej wyłączyć, ponieważ postój naszego pojazdu może trwać nawet kilka minut. Innym sposobem na oszczędności jest jazda na biegu jałowym (luzie). Jeśli już chcemy dojechać na luzie do świateł, czy stojących przed nami pojazdów zróbmy to odpowiednio wcześnie. Pojazd nawet będący na luzie spala paliwo, jeśli wbijemy na luz 20 metrów przed skrzyżowaniem i dojeżdżając do niego i tak będziemy musieli zatrzymać pojazd to nasze oszczędności będą jedynie pozorne. Przy korzystaniu z biegu jałowego oszczędności są wówczas, gdy zamiast hamować utrzymujemy nasz pojazd w ciągłym ruchu, oszczędzamy wówczas energię kinetyczną naszego pojazdu. Przy jeździe na luzie należy pamiętać, że silnik może nam zgasnąć, wówczas stracimy wspomaganie układu kierowniczego oraz hamulcowego.  Zaletą jest szybszy czas reakcji na potrzebę hamowania, zamiast przekładać nogę z jednego pedału na drugi noga cały czas spoczywa nad pedałem hamulca czekając w gotowości.

Energię kinetyczną oszczędzimy także zachowując odpowiednio duży odstęp od pojazdu przed nami. W przypadku, gdy pojazd ten będzie hamował lub zmieniał kierunek jazdy wówczas znaczący odstęp pozwoli nam uniknąć nagłego hamowania. Najwięcej utrudnień w ruchu potaje właśnie przez niepotrzebne hamowanie wynikające z zbyt małych odstępów między autami. Poruszając się wielokrotnie po tych samych drogach większość skrzyżowań po prostu znamy i wiemy, jak właściwie zareagować, aby nie było potrzeby nagłego hamowania.

Te drobne oszczędności po zsumowaniu potrafią zamienić się w całkiem pokaźną sumkę zwłaszcza, jeśli często korzystamy z samochodu. Pewne zachowania na drodze powinny stać się naszym nawykiem wówczas, siedząc za kierownicą wszystkie te czynności będziemy robić intuicyjnie.

Komentarze

komentarzy