Sezon zimowy jest okresem częstych opadów deszczy, bądź śniegu, który tygodniami może zalegać na drogach. Dodatkowo stosuje się piasek i sól na drogi bądź chodniki, to wszystko może wpływać niekorzystnie na nasz pojazd. W sezonie tym częściej niż latem używamy hamulców, a zmarznięty śnieg powoduje, że zamiast równego, gładkiego asfaltu mamy wyboje i koleiny, dodatkowo śnieg przykrywa dziury w drogach wszystko to wpływa na zwiększoną eksploatacje naszego pojazdu.

Zaleca się przed każdym zimowym sezonem zrobić gruntowny przegląd stanu naszego pojazdu, co pozwoli uniknąć nieprzewidzianych niespodzianek.

[youtuberesponsive listtype=”custom” listvalue=”v5YsATq9kXE” maxwidth=”100%” center=”true”]

Film pochodzi z kanału Youtube Telewizja Krasnik

Chcąc lepiej przygotować się do sezonu zimowego powinniśmy:

 • Zmienić opony na zimowe. Długość drogi hamowania pojazdu z oponami letnimi na śniegu przy prędkości 50km/h może być nawet kilkadziesiąt metrów dłuższa niż tego samego pojazdu z oponami zimowymi. Dodatkowo mając opony zimowe dużo trudniej wpaść w poślizg, co może uratować nas przed niejedną kolizją.
 • Podczas wymiany opon na zimowe w bardzo prosty organoleptyczny sposób możemy sprawdzić stań tarcz hamulcowych oraz hamulców. Zaleca się sprawdzenie sprawności układu hamulcowego na stacji kontroli pojazdów bądź warsztacie na specjalnie przystosowanej do tego celu hamowni.
 • Będąc przy wymianie kół powinno się skontrolować ciśnienie w oponach czy jest zgodne z tym, jakie rekomendowane jest przez producenta.
 • Okres zimowy to częstsze wyboje, zlodowaciały, zamarznięty śnieg wszystkie te czynniki wpływają na to, że nasze amortyzatory oraz cały układ zawieszenia pracuje intensywniej. Z tego powodu zaleca się sprawdzenie amortyzatorów i układu zawieszenia.
 • Sprawdzamy stan żarówek, czy świecą prawidłowo, w okresie zimowym szybciej robi się ciemno, ogólnie dzień jest krótszy tak, więc światła są nam częściej wręcz niezbędne do kontynuowania jazdy. Sprawdzamy również ustawienie świateł oraz czy posiadamy w zapasie żarówki tak, aby w razie konieczności móc wymienić, gdy któraś się przepali.
 • Gdy przyjdą mrozy często mamy problemy z otwarciem samochodu, aby zapobiec przynajmniej w minimalnym stopniu zamarzaniu zamka, przed sezonem zimowym należy spryskać go WD-40 a przynajmniej wyposażyć się w jedno opakowanie na wypadek, gdy zamek w samochodzie nam zamarznie.
 • Warto sprawdzić stan uszczelek w drzwiach, tylnej klapie, czy szyberdachu o ile nasz pojazd taki posiada. Silne mrozy mogą spowodować, że uszczelki te przestaną spełniać swoją funkcję. Przesmarowanie ich pozwoli na ochronę ich przez siarczystym mrozem.
 • Zimą częściej korzystamy z ogrzewania w samochodzie, ogólnie można powiedzieć, że zapotrzebowanie na energię jest większe, dlatego też powinniśmy sprawdzić stan naszego akumulatora. Choć latem czy wczesną jesienią akumulator pracował bez zarzutów, w przypadku nagłych zmian temperatur może się okazać, że odmówi nam posłuszeństwa. Problemy z akumulatorem często są przyczyną tego, że zima nasz samochód po prostu nie odpali.
 • Choć mogłoby się wydawać, że zima chłodnica samochodu jest niemalże zbędna, to wcale tak nie jest. Dlatego sprawdzić powinniśmy czy poziom płyny chłodzącego jest odpowiedni. Warto też sprawdzić, jaka jest jego temperatura wrzenia oraz zamarzania tak, aby chłodnica mogła prawidłowo pracować niezależnie czy mamy dodatnią czy ujemna temperaturę.
 • Oprócz płyny chłodzącego sprawdzamy płyn hamulcowy, poziom oleju oraz płyn w spryskiwaczach. Warto zadbać, aby płyn do spryskiwacza szyb miał dostatecznie niską temperaturę zamarzania tak, aby płyn nie zamarł nam przy kilkustopniowych mrozach.
 • Zadbajmy również o czyste szyby zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz. Warunki pogodowe wystarczająco mocno zmniejszają widoczność. Brud i smugi na szybie w czasie mrozów zamarzną i spowodują, że ciężko będzie zobaczyć, co się dzieje za oknem.
 • Wycieraczki do szyb to kolejna dość istotna sprawa, częste opady śniegi powoduje, że częściej niż zwykle korzystamy z wycieraczek. Warto zawczasu o tym pomyśleć i sprawdzić stan wycieraczek tak, aby w sytuacji, gdy zaskoczy nas śnieg, nie narazić się znacznie ograniczoną widoczność zwłaszcza przez przednią szybę.
 • W okresie zimowym przed wyruszeniem postarajmy się dokładnie oczyścić wszystkie szyby w pojeździe, często nie obejdzie się bez skrobaczki do szyb, dlatego warto sprawdzić i ewentualnie wyposażyć się w skrobaczkę przed pierwszymi mrozami.

Stanu poziomu naładowania akumulatorów, czy sprawdzenia układu zawieszenia, bądź hamulców nie wykonamy samodzielnie, jednak istnieje wiele czynności, które możemy zrobić bez konieczności wizyty na stacji kontroli pojazdu, bądź u mechanika samochodowego. Warto zastosować się do wyżej wymienionych wskazówek, tak naprawdę zaleca się wykonać gruntowny przegląd pojazdu na stacji diagnostycznej. Taka wizyta wyniesie to nas dużo mniej niż skutki nawet najdrobniejszej kolizji, a dodatkowo w dużym stopniu zwiększy bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Komentarze

komentarzy