Urlop to doskonała okazja, aby zwiedzić mnóstwo ciekawych miejsc. Do kraju, który chcemy zwiedzać, udajemy się samolotem, a na lotnisko wypożyczalnia samochodów podstawia w umówione miejsce samochód, do naszej dyspozycji na czas pobytu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i mobilność.  Jednak szukanie odpowiedniej oferty powinniśmy zacząć zdecydowanie wcześniej.

Wynajem samochodu trzeba przemyśleć

Pierwszym krokiem jest zorientowanie się o do miejsca, które planujemy zwiedzieć. Korzystając z Google Maps możemy w prosty sposób oszacować jak daleko od siebie położone są miejsca, które będziemy zwiedzać, ile dziennie kilometrów będziemy pokonywać samochodem itd. Dodatkowo na Google Earth można podejrzeć, jaki jest stan dróg, co pozwoli nam oszacować ile czasu zajmie podróż, a tym samym na jak długo planujemy wypożyczyć samochód.

Dopasuj auto do swoich potrzeb

Kolejnym krokiem jest wybór auta, który zależy w głównej mierze od tego gdzie planujemy swój urlop. Rezerwacji dokonujemy przez internet, gdzie od razu możemy obejrzeć jak wyglądać będzie auto, którym będziemy się przemieszczać. Samochód typowo miejski nie sprawdzi się na górzystych terenach Gruzji, a z kolei do jazdy miejskiej nie potrzebujemy drogiego auta terenowego. Jeżeli podróżujemy z małym dzieckiem, warto podczas rezerwacji samochodu zarezerwować również odpowiedniego rozmiaru fotelik, gdyż wypożyczalnie zazwyczaj nie mają ich zbyt wielu na stanie.

Dodatkowe wyposażenie

Pamiętajmy o klimatyzacji, podróżowanie samochodem bez klimatyzacji w upalne dni może tak zmęczyć, że braknie nam sił na zwiedzanie, z kolei nawigację lepiej mieć własną. Korzystając z GPS-u z wypożyczalni musimy dopłacić, a rzadko, kiedy będzie ona z polskim lektorem. Dlatego też będąc jeszcze w Polsce wgrywamy mapy kraju, do którego się udajemy i zabieramy własną nawigację.

Ubezpieczenie samochodu

Samochód powinien mieć ważny przegląd oraz opłacone OC. Samochody z wypożyczalni są zazwyczaj dodatkowo ubezpieczone, jednak zakres tych ubezpieczeń jest tak różny, że zapoznanie się z zakresem ubezpieczenia to istotna kwestia, o której nie można zapominać. W przypadku braku ubezpieczenia od kradzieży czy wandalizmu powinniśmy rozważyć opcję dodatkowego ubezpieczenia wynajmowanego samochodu.

Jak płacimy za wynajem?

Płatność, za wynajmowany samochód dokonywana jest przy jego zwrocie, jednak już w momencie podpisywania umowy pobierana jest kaucja, a do tego celu potrzebna będzie karta kredytowa, na której zablokowane zostaną środki na pokrycie kosztów za usługę wypożyczenia. Do wybory mamy najczęściej ofertę z limitem dziennym lub bez limitu to, jaka oferta będzie najlepiej opłacalna zależeć będzie od tego jak mamy zaplanowany urlop. Aby wypożyczonym samochodem wyjechać za granicę kraju, potrzebujemy zgody wypożyczalni, gdyż zwykła umowa wynajmu zazwyczaj nie obejmuje takiej możliwości.

O czym warto wiedzieć?

W sytuacji, gdy poruszając się samochodem będącym własnością wypożyczalni jesteśmy uczestnikami kolizji, każdorazowo powinniśmy wzywać policję. W takim przypadku polubowne załatwienie sprawy nie wchodzi w grę. Tak samo nie powinniśmy nic naprawiać na własną rękę. Jeśli kolizja wynikła z naszej winy, wypożyczalnia może obciążyć nas dodatkowymi kosztami. Większość wypożyczalni posiada swój specjalny numer alarmowy, pod który można zadzwonić w przypadku, awarii, kradzieży bądź kolizji.

Powinniśmy przemyśleć skąd samochód chcemy odebrać oraz gdzie zwrócić, gdy planujemy zostawić samochód w innym mieście zwykle zostaje doliczona dopłata drop-off. Pamiętajmy, że samochód oddajemy do tej samej godziny, o której je wypożyczaliśmy. Za paliwo płacimy my, odbieramy samochód zatankowany do pełna i oddajemy również zatankowany do pełna. Najlepiej tankować samochód bezpośrednio przed oddaniem, gdyż za brakujące litry oraz usługę tankowania mogą być naliczone dodatkowe opłaty. Jeżdżąc wypożyczonym samochodem nie unikniemy odpowiedzialności za wykroczenia drogowe, co prawda w pierwszej kolejności mandat trafi do wypożyczalni jednak ta bez problemu ustali, kto w tym czasie posiadał samochód i kogo należy obciążyć kosztami mandatu.

Przy odbiorze samochodu powinniśmy mieć przy sobie prawo jazdy oraz dodatkowo dowód osobisty lub paszport, gdyż w świetle prawa prawo jazdy nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość. Problem mogą mieć świeżo upieczeni kierowcy, gdyż różne wypożyczalnie mogą mieć różnego rodzaju ograniczenia, np., co do wieku czy długości posiadanych uprawnień do kierowania pojazdem. Dla młodego kierowcy usługa wynajmu może być nieco droższa.

Warto mieć ze sobą również wydrukowaną rezerwacje samochodu, co pozwoli nam uniknąć ewentualnych nieporozumień. Przed odbiorem samochodu najlepiej jest spisać protokół, gdzie zawarte powinny być wszelkie niedostatki, zarysowania lakieru itp. tak, aby później nie zarzucono nam, że to z naszej winy. Taki sam protokół powinniśmy spisać przy oddawaniu samochodu.

Kiedy opłaca się wynająć samochód?

Samochód wypożyczamy nie tylko na wycieczki i zwiedzanie. W sytuacji gdy braliśmy udział w kolizji z OC sprawcy przysługuje nam samochód zastępczy. Oczywiście pod warunkiem, że to nie my jesteśmy odpowiedzialni za szkodę. Kiedy nasz samochód jest w naprawie nam przysługuje auto zastępcze, często takim samochodem zastępczym dysponują warsztaty samochodowe. Mało kierowców zdaje sobie z tego sprawę, że jeśli standard proponowanego samochodu zastępczego nam nie odpowiada możemy samochód wynająć. Kosztów w związku z tym nie poniesiemy żądnych, pod warunkiem, że wynajmiemy samochód podobnej klasy.

Jadąc na wesele lub inną imprezę okolicznościową, większa grupą niejednokrotnie mniej zapłacimy wynajmując samochód 7-9 osobowy, niż płacić za 7 biletów PKP w dwie strony.

Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz tak, więc na ważne spotkanie biznesowe warto rozważyć wynajem samochodu z wypożyczalni, jeśli nasze auto nie prezentuje się najlepiej.

Wynajem samochodów jest całkiem ciekawą alternatywą dla firm. Wystarczy dobrze skalkulować, aby przekonać się, że znaczna część naszych kosztów to: naprawy samochodów należących do firmowej floty, serwis wspomnianych samochodów, wymiana opon, zatrudnienie osób zarządzających flotą, koszty ubezpieczenia itp. Wynajem długoterminowy np. 3letni wiąże się z całkowicie innymi cenami, niż w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Wynajem kilku aut może rozwiązać nasze problemy z redukcją wydatków. Kolejnym atutem stojącym za wypożyczalnią jest możliwość w każdej chwili zmiany samochodu, na ten, który bardziej w danym momencie odpowiada potrzebom firmy. Biorąc samochód w leasing czy kupując za kredyt zmiany takiej nie dokonamy w krótkim czasie. Wypożyczenie samochodu to wygoda i oszczędność.

Komentarze

komentarzy