Dlaczego w USA są samochody są tańsze?

Wiele się słyszy o sprowadzaniu aut ze Stanów Zjednoczonych. Samochody w USA kosztują dużo mniej niż na rynku europejskim i jest to podyktowane kilkoma względami. Po pierwsze skala sprzedaży w USA jest dużo większa niż w Polsce. W USA rocznie sprzedaje się więcej samochodów niż w całej Unii Europejskiej, dlatego też amerykański rynek rządzi się swoimi prawami. W USA wystarczy jedno przedstawicielsko w UE wszystko trzeba pomnożyć przez liczbę krajów członkowskich, a to generuje dodatkowe koszty.

Kolejna kwestia to system podatków. U nas w kraju jedną trzecią ceny samochodu stanowią akcyza i VAT. W USA nie ma VAT-u, dodatkowo wiele stanów niema nawet akcyzy, a jeżeli jest to bardzo niska. Podatek od sprzedaży to średnio 5,75%, a są stany gdzie takiego podatku w ogóle niema.

W Stanach Zjednoczonych oferty rabatowe potrafią sięgać nawet 10% sugerowanej ceny producenta. W wielu stanach podatek naliczany jest po udzieleniu rabatu, co również wpływa na niższą cenę samochodu. Dawniej nie produkowano samochodów w USA tylko sprowadzano zza oceanu, obecnie fabryki są na miejscu, co znacznie redukuje koszty transportu. Wszystkie te aspekty wpływają na znacznie niższy koszt samochodów na rynku amerykańskim.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA?

Pod uwagę bierzemy dwie możliwości: sprowadzenie samochodu samemu lub skorzystanie z firm specjalizujących się w tego rodzaju działaniach. Procedura zaczyna się od znalezienia odpowiedniego samochodu, gdy wiemy, jaki samochód chcemy sprowadzić należy zrobić wycenę wszystkich kosztów, aby sprawdzić czy opłaca nam się kupować samochód zza oceanu. Opłacalność takiego przedsięwzięcia w dużej mierze zależy od kursu dolara.

Najlepiej jest korzystać z usług firmy, która dla nas sprowadzi samochód, koszt to kilka tysięcy złotych, ale mamy spokojną głowę i pewność, że wszelkie formalności zostaną załatwione jak należy.

Ze sprowadzeniem samochodu wiąże się wiele opłat, które w końcowym rozrachunku decydują o opłacalności importu. Po pierwsze 10% ceny samochodu stanowić będzie wartość celna.  Następnie doliczamy akcyzę (w przypadku aut z silnikiem o pojemności powyżej 2 litrów to 18,6%, dla silników o mniejszej pojemności jedynie 3,1%). Akcyza liczona jest od wartości samochodu powiększonej już o cło. Po dodaniu cła i akcyzy liczymy VAT 23%. Dochodzi jeszcze opłata recyklingowa 500zł i pierwszą część opłat mamy za sobą.

Musimy się również rozliczyć z firmą pośredniczącą, a to kolejny koszt rzędu 5 tyś. złotych. Dodatkowo dochodzi koszt transportu do portu oraz transportu morskiego, tłumaczenie dokumentów, rozładunek, czyli należy doliczyć do opłat za sprowadzenie samochodu kolejne kilka tysięcy złotych.

Na tym nie koniec, aby samochód mógł być zarejestrowany u nas w kraju niezbędne jest kilka przeróbek. Światła przednie muszą być asymetryczne, wymogu takiego nie ma w USA. Brak jest tylnego światła przeciwmgielnego, a kierunkowskazy świecą na czerwono. Nawigacja okazuje się bezużyteczna, a prędkościomierz pokazuje prędkość w milach, radio także nie działa poprawnie. Często potrzeba przerobić również wydech. Po dokonaniu wszystkich niezbędnych przeróbek możemy zarejestrować samochód i cieszyć się jazdą.

Sprowadzenia samochodu z USA ma swoje minusy. Często ASO nie honoruje dokumentów wystawionych za oceanem a co za tym idzie nie możemy skorzystać z przysługującej nam gwarancji. Podzespoły mogą się różnić od tych montowanych na rynek europejski a co za tym idzie mogą wystąpić problemy z częściami zamiennymi zarówno oryginalnymi jak i zamiennikami. Nawet jeśli oznaczenie takiej części jest takie samo, części mogą nie pasować.

Przed zakupem samochodu z USA należy na spokojnie rozważyć wszelkie za i przeciw. Decydując się na zakup luksusowego samochodu możemy oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych mimo tak wielu opłat, jakie uiszczamy po drodze. Czym droższy samochód tym wyraźniejsza różnica cenowa między rynkiem amerykańskim i europejskim a co za tym idzie bardziej opłaca się importować samochód niż kupować w kraju.

Coraz powszechniejsze jest kupowanie samochodów w Polsce, których kraj pochodzenia to USA. Oszczędności takiego zakupu są porównywalne z tymi jaki musielibyśmy zapłacić za importowanie samochodu. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość obejrzenia samochodu na miejscu, to dla niektórych duży komfort, na który nie może sobie pozwolić wynajmując firmę aby sprowadziła dany model zza oceanu.

Komentarze

komentarzy