Korzystając z samochodu, przewozimy zarówno tych dużych jak i małych pasażerów. To tej drugiej grupie należy zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Warto wiedzieć jak bezpiecznie przewodzić swoje pociechy, o czym pamiętać, a czego się wystrzegać. Po pierwsze pamiętajmy o stosowaniu fotelika samochodowego. Wg prawa polskiego oraz opierając się na zdrowym rozsądku dziecko do lat 12 nieprzekraczające 150cm powinno być przewożone w foteliku samochodowym bądź podwyższeniu pozwalającym na prawidłowe zapięcie pasów. W praktyce wygląda to tak, że najmłodsze dzieci przewozimy tyłem do kierunku jazdy, nieco starsze przodem do kierunku jazdy (wyjątek przednie siedzenie) w foteliku a jeśli dziecko już przekroczy ok 9-10 lat zazwyczaj stosuje się podwyższenia zamiast fotelika.

Jedną z bardzo istotnych kwestii jest dopasowanie rozmiarów fotelika samochodowego do wagi i wzrostu dziecka. Ok 70% obrażeń, jakie ponosi dziecko podczas wypadku (w tym również obrażeni śmiertelnych) jest spowodowana przez niedostosowanie fotelika do wagi i wzrostu przewożonego dziecka. Dzieci do 9 kilogramów przewozimy tyłem do kierunku jazdy bez względu czy jest to tylnie czy przednie siedzenie. W ten sposób chronimy słaby układ kostny takiego dziecka. Dzieci powyżej 9 kg, lecz nie więcej niż 18kg powinniśmy przewozić już przodem do kierunku jazdy (z wyjątkiem przedniego siedzenia gdzie fotelik powinien być skierowany tyłem do kierunku jazdy). Dodatkowo dzieci w tej kategorii wiekowej powinny mieć trzy lub pięciopunktowy system zapięcia pasów. W przypadku przewożenia dziecka na przednim siedzeniu powinniśmy mieć zdezaktywowaną poduszkę powietrzna pasażera na przednim siedzeniu.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest system ISOFIX, gdzie na stałe montowany jest slot do zamontowania fotelika samochodowego. Jeśli już taki dysponujemy takim systemem najlepiej zamontować go pośrodku tylnej kanapy w ten sposób dziecko ma większa ochronę, biorąc pod uwagę boczną siłę zgniotu. Jeśli korzystamy ze standardowego fotelika samochodowego najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go za siedzeniem pasażera. W ten sposób mamy większą możliwość obserwacji dziecka. Kolejna ważna kwestia, że wkładanie i wyciąganie dziecka, które odbywa się od strony chodnika a nie od strony jezdni. Mając ustalone miejsce do montowania fotelika warto również zabezpieczyć tylne drzwi od strony pasażera przed otwarciem ich z zewnątrz. Mamy wówczas pewność, że dziecko nie otworzy ich podczas jazdy. Jak wykazały badania oswajanie dzieci z zapinaniem pasów od najmłodszych lat owocuje w przyszłości.

W wakacje dużo więcej podróżujemy, lecz jeśli przychodzi koniec wakacji i zaczyna się wrzesień musimy wziąć małe poprawki. Po pierwsze to, że w wakacje trasa, którą uczęszczaliśmy i przy której dodatkowo znajduje się szkoła czy przedszkole była mało uczęszczana, nie znaczy, że we wrześniu będzie tak samo. Dowożąc dziecko do szkoły warto mieć zapas czasu, aby nie stresować się i martwić późnieniem, ponieważ pośpiech często jest przyczyną błędu i ewentualnej stłuczki.  Kolejna kwestia to fakt, że dużo więcej dzieci o tej porze idzie do szkoły piechotą, w pośpiechu mogą nieoczekiwanie wbiec na jezdnię, dlatego warto na tej trasie jechać wolniej i uważniej obserwować otoczenie drogi. Aby dziecko nie rozpraszało nam uwagi można spróbować dziecko czymś zająć, bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystacie z coraz modniejszych bajek w wersji audio.

Innego rodzaju kwestią, lecz również ważną jest stan techniczny pojazdu, na niewiele zda się fotelik samochodowy, np. w samochodzie z wadliwymi hamulcami. O stan techniczny samochodu należy dbać bez względu, czy ktoś z nami jedzie, czy jeździmy sami dbajmy o samochód a tym samym o własne bezpieczeństwo.

Co jeśli dziecko nadal pozostaje w brzuchu mamy?

Kobiety z widoczną ciążą są zwolnione z obowiązku zapinania pasów, lecz to, że nie narzuca nam tego ustawodawca nie znaczy, że możemy czuć się bezpiecznie bez pasów. Pasy bezpieczeństwa pod warunkiem, że zostaną zapięte prawidłowo bez przeszkód mogą chronić również kobiety w ciąży. Pamiętajmy, że pas powinien przylegać do ciała, dolny odcinek pasów nie powinien przebiegać przez brzuch, lecz na miednicy pod brzuchem. Ustawienie fotela powinno pozwalać na przyjęcie prawidłowej pozycji siedzenia, czyli ramiona wyprostowane a plecy oparte o oparcie. Jeśli przyszła mama siedzi za kierowcą fotel powinien być tak ustawiony, żeby można było bez problemu sięgnąć pedałów, lecz na tyle daleko, aby brzuch nie uderzał o kierownice. Dodatkowo kobiety te powinny wyposażyć się w zestaw ratunkowy, czyli ładowarkę do telefonu lub drugi telefon w pełni naładowany, w zestawie tym nie powinno zabraknąć wody, czy numeru telefonu do lekarza prowadzącego ciąże lub dokumentacja medyczna tak na wszelki wypadek. Dodatkowo regularne częste odpoczynki od podróży umożliwią lepsze dotlenie się organizmu, pomogą uniknąć skurczy czy też opuchnięć. W przypadku gorszego samopoczucia warto rozważyć alternatywne środki transportu, np. komunikację miejską.

Komentarze

komentarzy