Jazda w warunkach światła dziennego a jazda nocą to dwie różne kwestie. W nocy jeździ się zdecydowanie gorzej, nie dość, że problem występuje z gorszą widocznością, to dodatkowo dochodzi senność, znużenie oraz oślepiające światła innych kierowców. Najlepszym rozwiązaniem jest tak planować podróż, aby nie musieć podróżować nocą niestety nie zawsze da się to tak rozwiązać. Skoro i tak czeka nas podróż po zmierzchu warto zadbać o minimum bezpieczeństwa na drodze.

Gdy na dworze ciemno to, o tym, w jakim stopniu będzie nasza widoczność decyduje przede wszystkim oświetlenie naszego pojazdu. Aby zapewnić sobie optymalne widzenie warto odpowiednio ustawić reflektory naszego pojazdu, najlepiej dokonać tego na stacji diagnostycznej pod kątem fachowców. Pamiętajmy, że jeżdżąc z wadliwie ustawionymi światłami nie tylko ograniczamy własną widoczność, ale możemy również oślepiać innych uczestników drogi, co może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji. Z kolei na nic zda się nam precyzyjne ustawienie świateł, jeśli będziemy mieli słabe żarówki. Bez odpowiedniego oświetlenia jesteśmy wręcz ślepi, dlatego też nie powinno się bagatelizować kwestii ustawienia reflektorów oraz posiadać odpowiednie żarówki.

Kolejnym bardzo ważnym elementem są czyste szyby. Pamiętajmy, że szyba samochodowa powinna być oczyszczona również do środka nawet niewielkie smugi, które w dzień są wręcz niewidoczne po zmroku mogą skutecznie osłabiać naszą widoczność. Powinniśmy zadbać nie tylko o czystość szyb, ale również reflektorów oraz lusterek. Wszystkie te elementy znacząco wpływają na naszą widoczność.

Oczy adoptują się do warunków widzenia, jeśli jest ciemno, oczy szybko przyzwyczajają się do ciemności a wówczas zbyt jaskrawe światło wręcz przeszkadza. Oczy będą się męczyć, jeśli w pojeździe będzie ciemno a podświetlenie deski rozdzielczej lub ekran nawigacji będą emitować zbyt jaskrawe światło. Im mocniej świecą owe elementy tym my mniej zauważymy na zewnątrz.

Jeżdżąc nocą dużo większą uwagę powinniśmy zwrócić na drogę, jednak ciągłe wpatrywanie się w jeden punk może męczyć nasz wzrok, dlatego też warto odrywać wzrok od drogi, aby popatrzeć w inny punk i natychmiast wrócić oczami na drogę. Taki przerywnik, co jakiś czas pomoże nam nie nadwyrężać wzroku. Unikajmy rażącego światła innych pojazdów, ponieważ mogą nas one oślepić nawet na kilka sekund. Jeśli przed nami nie ma żadnego pojazdu, powinniśmy używać świateł długich mają one zdecydowanie dłuższy zasięg widzenia. Pamiętać należy jednak, aby zmienić je na światła mijania, gdy zbliżamy się do zniesienia lub zakrętu, za którym może znajdować się inny pojazd lub gdy przed nami pojawi się inny uczestnik drogi bez względu czy jedzie w tym samym kierunku, czy przeciwnym. Pamiętajmy, że samochód na naszym pasie możemy oślepić za pomocą lusterka wstecznego, co również może być niebezpieczne. Podobnie sytuacja wygląda, gdy wyprzedza nas jakiś pojazd, wówczas także powinniśmy zmienić światła na mijania, gdy tylko pojazd zrówna się z nami.

Warto zachować odpowiedni odstęp od samochodu nas poprzedzającego tak, aby nie świecić jego kierowcy w lusterko wsteczne nawet, jeśli mamy światła mijania. Lusterka boczne powinny być ustawione w ten sposób, żeby można było zignorować oślepiające światło, jeśli się w nich pojawi, np. przed odchylenie głowy lekko w bok.

Na terenie zabudowanym nie używamy świateł drogowych (długich) chyba, że teren jest nieoświetlony. Regularnie powinniśmy robić sobie przerwy w podróży tak, aby mieć chwilę na odpoczynek, rozprostowanie kości czy zaczerpnięcie świeżego powietrza. Warto wówczas o ile mamy taką możliwość, zrobić łyk kawy czy herbaty, zjeść kanapkę. Jeśli odczuwamy mocne zmęczenie, nie pamiętamy ostatnich sekund drogi, ziewamy lub czujemy, że łapie nas sen warto zrobić sobie dłuższą przerwę. Najlepiej, jeśli to zrobimy w miejscu o tego przeznaczonym, jednak, gdy takiego miejsca nie ma stańmy na poboczu, lecz tutaj należy pamiętać o tym, aby nie stwarzać przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu, włączmy światła awaryjne, ustawy trójkąt ostrzegawczy, tak abyśmy byli widoczni dla innych uczestników drogi.

Komentarze

komentarzy