Ceny paliwa utrzymujące się na wysokim poziomie sprawiają, że korzystanie z samochodu sporo nas kosztuje. Wielu kierowców nieświadomie dodatkowo ten koszt zwiększa. Zmieniając swoje nawyki podczas jazdy możemy oszczędzić i to sporo. Jeżdżąc z głową możemy znacząco obniżyć spalanie naszego samochodu a co za tym idzie oszczędzić pieniądze. Rozgrzewanie silnika pochłania część paliwa zanim tak naprawdę wyruszymy w drogę. Silnik jest gotowy do jazdy prawie, że natychmiast po uruchomieniu, nawet, gdy na dworze jest temperatura ujemna. Oczywiście zaraz po przekręceniu kluczyka nie „piłujemy” silnika na maksymalnych obrotach, po kilku minutach jazdy nasz silnik jest odpowiednio rozgrzany, a my oszczędziliśmy na paliwie. Wsiadając do pojazdu pierwsze, co robimy to odpalamy samochód, ustawiamy lusterka, zapinamy pasy, poprawiamy fotel i ruszamy w drogę. Błąd, przecież wszystkie te czynności możemy zrobić przed odpaleniem silnika. Kolejna kwestia, jeśli chodzi o nagrzewanie wnętrza samochodu, zwłaszcza zimą, gdy w samochodzie temperatura jest dość niska. Często przed podróżą nagrzewamy wnętrze samochodu, zapominając, że w czasie jazdy pojazd nasz nagrzeje się o wiele szybciej, a my nie tracimy paliwa podczas postoju.

Nadbagaż również nie pomaga nam w oszczędnej jadzie. Często w bagażniku wozimy niepotrzebne rzeczy, które tak naprawdę potrzebne były nam tylko raz lub dwa, lecz z naszego niedbalstwa nadal wozimy prawie pełen bagażnik. Dodatkowe obciążenie, może zwiększyć spalanie naszego pojazdu nawet o 1 litr na 100 kilometrów. Idąc tym tokiem myślenia bądźmy konsekwentni. Jeśli robimy porządek w tylnym bagażniku, nie zapominajmy o bagażniku na dachu (o ile taki mamy zamontowany). Nie chodzi tu tyle o przejrzenie, co zbędnego jest w bagażniku na górze, ale o sam bagażnik, który nie dość, że zwiększa masę samochodu to również dość znacząco zmniejsza opływowość pojazdu. Jazda z bagażnikiem na dachu istotnie zwiększa zużycie paliwa.

Będąc już przy opływowości pojazdu oraz oporach toczenia warto zwrócić uwagę na ciśnienie w oponach. Po pierwsze używaj opon sezonowych, przed sezonem zimowym koniecznie pozbądź się opon letnich, na rzecz opon zimowych, a opony letnie przechowaj, przyjdzie na nie odpowiedni czas. Stosując odpowiedni rodzaj opon zwiększasz swoje bezpieczeństwo, nawet najmniejsza kolizja z udziałem Twojego auta może kosztować tyle samo, co równowartość jednego pełnego tankowania i to w najlepszym przypadku. Nie wspominając już o zdrowiu zarówno Twoim, jak i innych uczestników drogi. Poza odpowiednimi oponami, powinno się zatroszczyć o odpowiednie ciśnienie w oponach. Zbyt małe lub za duże ciśnienie w oponach wpływa na bezpieczeństwo i jakoś jazdy, większe zużycie paliwa oraz szybsze zużywanie się opon.

Korzystaj z klimatyzacji rozsądnie. Klimatyzacja powinna być używana cały rok. Brak przestoju w pracy układu klimatyzacji pomoże nam utrzymać ją dłużej sprawną, sprzęt nieużywany psuje się częściej. Ponad, to używanie klimatyzacji zimą pomaga zmniejszyć parowanie szyb i osusza powietrze wewnątrz. Alternatywnym rozwiązaniem jest otwarcie okien w samochodzie. Z tych dwóch opisanych sposobów używanie klimatyzacji jest z pewnością korzystniejsze. Brać należy pod uwagę, że otwarte szyby w pojeździe nie dość, że są mniej skuteczne to dodatkowo zwiększa opór samochodu wpływając znacząco na zwiększone zużycie paliowa. Tak, więc mając na wyposażeniu klimatyzację, korzystajmy z niej również zimą. Tutaj jeszcze jedna mała uwaga, zimą temperatura na dworze jest zazwyczaj ujemna i różnica temperatur nie jest tak duża, choć też nie zawsze. Jednak, jeśli w okresie letnim przesadzimy z podkręcaniem klimatyzacji wówczas bardzo łatwo o przeziębienie i nasz oszczędności na paliwo zostawimy w aptece.

Mimo najlepszego przygotowania naszego pojazdu do sezonu zimowego, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Zima i tak może nas zaskoczyć w najmniej odpowiednim momencie. Warto mieć wykupione assistance drogowe. Koszt rocznej składki jest niewielki, a w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia drogowego korzystanie z dodatkowego ubezpieczenia z pewnością pozwoli nam oszczędzić czas i pieniądze. Przebita opona, problemy z akumulatorem, awaria samochodu, zamarznięcie płynów eksploatacyjnych, zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie to jedynie przykłady, sytuacji, w jakim możemy liczyć na pomoc.

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek i połączysz to z ekonomiczną jazdę wówczas oszczędności mogą być naprawdę duże.

Komentarze

komentarzy