Instalacja zasilania LPG spełnia swoją funkcję oraz jest w pełni bezpieczna, jeżeli do jej montażu użyjemy elementów, które posiadają homologacje. Zakładanie instalacji gazowej przez osoby nie mające odpowiedniego doświadczenia, nie tylko skutkować będę niewłaściwą pracą układu zasilania gazem, ale może stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy oraz przyczyniać się do poważnych usterek silnika.

Częstym błędem jest że zamontowany zbiornik, pamiętajmy, że zbiornik powinien być zamontowany w ten sposób aby nie przemieszczał się podczas jazdy. W miejscu gdzie umiejscowiony jest zbiornik, najczęściej jest to tylni bagażnik powinny znajdować się szczelne kanały wentylacyjne. W przypadku potrzeby nagłego hamowania wadliwie przymocowany zbiornik przemieszczając się może przyczynić się  do uszkodzenia instalacji gazowej. Kolejna kwestia to przewód gazowy montowany zbyt blisko elementów ruchomych. Podczas jazdy elementy ruchome mogą powodować, że przewód zostanie odłączony lub uszkodzony.

Pamiętajmy, że podczas montażu instalacji gazowej bardzo istotny jest dobór odpowiednich podzespołów. Złe dobranie reduktora w stosunku do mocy silnika pojazdu, w którym instalacja jest montowana może doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika. Częstym błędem jest nieodpowiedni dobór sterownika lub wtryskiwacza gazu.

Zakup instalacji gazowej to spory wydatek, dlatego też kierowcy szukając oszczędności wybierają warsztaty, które za montaż oferują niższą cenę, co jednak przekłada się na gorszą jakość instalacji. Oszczędności takie są zazwyczaj pozorne to, że wydaliśmy kilkaset złotych mniej za montaż instalacji LPG wcale nie oznacza, że oszczędziliśmy. W wyniku błędów popełnianych podczas montażu możemy ponieść wydatki znacznie przewyższające te kilkaset złotych oszczędzone na montażu. Nie dość, że nasz silnik nie pracuje prawidłowo, gaśnie, szarpie działa nierównomiernie, za co może być odpowiedzialna właśnie instalacja gazowa, to dodatkowo instalacja ta wcale nie musi być bezpieczna.

Przed zamontowaniem instalacji gazowej należy sprawdzić, czy pojazd działa prawidłowo przy zasilaniu benzyną. W przypadku, gdy praca silnika jest nieprawidłowa, powinno się wyeliminować wszelkie usterki przed montażem instalacji gazowej. Następna kwestia to rozmieszczenie elementów instalacji gazowej. Instalacja gazowa nie powinna przeszkadzać w czynnościach serwisowych. Przy instalacjach montowanych w profesjonalnych serwisach, jej elementy niczym nie różnią się od tych montowanych fabrycznie. Umieszczone są tak, że trudno rozpoznać czy dokonywał tego serwis czy instalacja montowana była fabrycznie.

Wybierając się do autoryzowanego serwisu STAG, który działa na terenie całego kraju, otrzymasz profesjonalne doradztwo, serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny. Masz pewność, że zamontowane podzespoły posiadają stosowną homologacje, że podzespoły do instalacji gazowej dobrane zostały właściwie, a w razie problemów z instalacją możesz skorzystać z gwarancji jaka zostanie nam udzielona. Pamiętaj, że skoro wydajesz kilka tysięcy złotych na instalacje gazową to nie ma sensu oszczędzać na jej montażu. Instalacja gazowa powinna być zamontowana przede wszystkim dobrze, bo tylko wówczas osiągniesz maksymalne korzyści z jej założenia.

Komentarze

komentarzy